RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 EARTH
TAHUN 2
Tarikh : 28 Ogos 2014
Masa : 11-12 tengah hari
Tahun : 2 Earth
Bilangan Murid : 28 Orang ( Lelaki:
, Perempuan : )
Tema : Kami Anak Malaysia
Tajuk Pelajaran : Bendera Malaysia
Standard Kandungan :
4.1 menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
Standard pembelajaran :
4.1.2 memahami dan menyatakan maksud perkataan dalam seni kata lagu
melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.
Objektif pembelajaran: pada akhir pembelajaran, murid dapat,
i.
Menyatakan sekurang-kurangnya
tiga daripada enam maksud tersirat jalur gemilang dengan bantuan guru.
ii.
Menyenaraikan sekurang-kurangnya
dua contoh bagi setiap imbuhan awalan ber-, men- dan me- dengan tepat tanpa
bantuan guru.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid –murid pernah melihat bendera Malaysia
melalui aktiviti yang dijalankan di sekolah.
Pengisian Kurikulum :Pendidikan Muzik,
Sistem Bahasa : Imbuhan awalan ber-, me- dan men-.
Kamahiran berfikir : menjana idea, membuat rumusan, mengimbas kembali
Teknik dan strategi : soal-jawab, penerangan.
Penerapan nilai-nilai murni : perpaduan, patriotik, berdikari,
bekerjasama
ABM : pembesar suara, lirik lagu jalur gemilang, bendera malaysia,
kertas manila, kertas majung, roda berputar dan soalan.
Langkah
& Masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
( 5 minit )
|
Lagu
Jalur Gemilang
Soalan
i.
Murid-murid pernah tak
mendengar lagu ini?
ii.
Apakah nama lagu ini?
iii.
Bilakah biasanya lagu di nyanyikan?
iv.
Lagu ini menceritakan tentang apa murid-murid?
Cadangan
Jawapan
i.
Pernah.
ii.
Lagu Jalur Gemilang
iii.
Biasanya
dinyanyikan ketika sambutan Hari Kemerdekaan.
iv.
Lagu ini menceritakan tentang bendera Malaysia
iaitu Jalur Gemilang.
|
Guru menperdengar Lagu “Jalur Gemilang “ kepada
murid.
Murid mendengar lagu yang dimainkan.
Murid disoal oleh guru mengenai lagu yang
dimainkan.
Murid menjawab soalan yang guru kemukakan.
Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pembelajaran
iaitu Bendera Malaysia.
|
ABM
·
Pembesar suara
·
Lagu “Jalur Gemilang”
Kemahiran
Berfikir
·
Menjana idea
Pembelajaran
Kontekstual
·
Mengaitkan isi
pelajaran dengan pengalaman sedia ada.
|
Langkah 1
( 10 minit )
|
Lirik lagu “Jalur Gemilang”.
Soalan
i.
Apakah nama bendera Malaysia?
ii.
Berapakah warna Jalur Gemilang?
iii.
Apakah bentuk yang terdapat pada Jalur Gemilang?
iv.
Berapakah bucu bintang?
v.
Apakah yang melambangkan agama Islam sebagai
agama rasmi?
Cadangan jawapan
i.
Bendera Malaysia ialah Jalur Gemilang.
ii.
Jalur Gemilang berwarna merah,putih,biru dan
kuning.
iii.
Terdapat bentuk anak bulan dan bintang.
iv.
Bintang mempunyai 14 bucu
v.
Anak bulan melambangkan agama islam sebagai agama
rasmi.
|
Murid diminta membuka buku teks Bahasa Melayu
Tahun 2 m/s 122 iaitu lirik lagu “Jalur Gemilang”.
Murid diminta menyanyikan lagu jalur gemilang.
Untuk mencungkil pengetahuan murid, murid disoal mengenai
“Jalur Gemilang”.
Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
Murid diterapkan nilai murni semangat patriotik dan
perpaduan oleh guru.
|
ABM :
·
Lirik lagu
“Jalur Gemilang”
·
Bendera Malaysia
Nilai
Murni
·
Semangat
Patriotik
·
Perpaduan
Teknik
dan kaedah
·
Soal-jawab
·
Didik hibur
|
Langkah 2
( 15 minit)
|
Imbuhan
Awalan
Digunakan untuk mengubah bentuk atau tugas.
·
Awalan ber-
i.
digunakan
apabila bertemu dengan semua kata dasar kecuali yang bermula dengan
huruf r.
contoh
: bertani, berniaga, berubah
Imbuhan me-
i.
digunakan untuk
menggabungkan kata dasar yang bermula dengan huruf-huruf l, m, n, ng,
ny, r, w, y.
ii.
contoh : melawat, menari, menyanyi
Imbuhan men-
i.
untuk kata dasar
yang bermula dengan huruf c, d dan j.
ii.
contoh : mencabut, menjual, mendua
·
|
Guru menerangkan makna imbuhan awalan.
Murid diterangkan mengenai penggunaan imbuhan
awalan ber-, men-, dan me-.
Setelah murid-murid faham makna perkataan dan
proses pengimbuhan awalan, guru akan menguji kefahaman murid –murid.
Guru memilih murid-murid secara rawak untuk memberikan
contoh perkataan yang berimbuhan awalan ber-, me- dan men-.
|
ABM
·
Kad manila
Teknik
dan Strategi
·
Penerangan
·
Soal-jawab
Nilai
Murni
·
Memberi tumpuan
|
Langkah 3
( 10 minit)
|
Memberi contoh perkataan berimbuhan ber-, mn- dan
men-.
|
Setiap murid diberi satu kertas yang mengandungi
kata dasar.
Murid dikehendaki menulis semula perkataan dengan
menambah imbuhan awalan.
Murid dikehendaki menampal pada kertas majung.
|
ABM
·
Kertas majung
Nilai
Murni
·
Berdikari
Kemahiran
Berfikir
·
Menjana idea
|
Pengukuhan
( 15 minit)
|
Roda Impian
Contoh Soalan :
i.
Warna merah pada
jalur gemilang melambangkan apa?
ii.
14 garisan merah
dan putih pada jalur gemilang melambangkan apa?
iii.
Simbol bulan
pada jalur gemilang melambangkan apa?
|
Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
Murid diterangkan syarat permainan oleh guru.
Guru memberikan peneguhan positif kepada murid.
|
ABM
·
Roda berputar
dan soalan
Nilai
Murni
·
Bekerjasama
|
Penutup
(5 Minit)
|
Penutup
Kognitif
Penutup Sosial.
|
Murid diminta merumus isi pelajaran dengan teknik
soal jawab.
Murid diminta mengingatkan semula apa yang telah
dipelajari.
Guru memberi pujian kepada semua murid kerana
melibatkan diri dalam aktiviti yang dirancang.
|
Kemahiran
Berfikir
·
membuat rumusan
·
mengimbas
kembali
Nilai
Murni
·
Menghormati
bendera Malaysia dan lagu patriotik.
|