RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KEMAHIRAN
HIDUP TAHUN 5 VENUS
Matapelajaran
: Kemahiran Hidup
Kelas
: 5 Earth 2014
Tarikh
: 3 September 2014
Masa
: 11.00-12.0 tengah hari
Bilangan
murid : 31 Orang ( L : 12, P : 19)
Bidang
: Rekabentuk dan Teknologi
Tajuk
: Mereka Bentuk dan Penghasilan projek
Sub
tajuk : Mereka Bentuk Dan Menghasilkan Projek Berasaskan Logam dan Bahan Kitar
Semula ( Membuat Kemasan)
Objektif
pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
a. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga daripada
lima alatan dan bahan yang digunakan untuk membuat kemasan bahan projek secara lisan dengan betul
tanpa bimbingan guru.
b. Menerangkan sekurang-kurangnya tiga
daripada lima langkah-langkah membuat kemasan secara tepat dengan bantuan guru.
c. Membuat kemasan pada bahan projek yang
diberikan guru.
Pengetahuan
sedia ada : Murid pernah melihat kerja kemasan dilakukan.
Teknik
dan strategi : lakonan, soal-jawab, demontrasi, perbentangan, didik hibur.
Kemahiran
berfikir : menjana idea, membanding beza, membuat rumusan, mengimbas kembali
Penerapan
nilai-nilai murni : bekerjasama, berhati-hati, berdisiplin, patuh arahan guru,
memberi perhatian.
Alat
bantu Mengajar : bahan projek sebenar, cat sembur, kertas las, lafaz ikrar,
persembahan powerpoint, demontrasi, sumbangsaran.
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(
8 Minit )
|
Persembahan
Lakonan
seorang perempuan pergi
ke kedai untuk membeli hadiah hari lahir adiknya.
Soalan
1.
Apakah
tujuan Nani ke kedai tersebut?
2.
Mengapakah
Nani memilih hadiah tersebut?
3. Apakah kepentingan kemasan?
Cadangan Jawapan
1. Nani ke kedai tersebut untuk membeli
hadiah hari lahir sahabatnya.
2. Nani tertarik dengan warna hadiah
yang menarik.
3. Sesuatu projek/benda menjadi
menarik, tahan lama dan
|
Dimulakan
kelas dengan membaca doa, bertanya khabar dan memastikan murid bersedia untuk
proses pengajaran dan pembelajaran.
Guru
mempersembahkan sebuah lakonan pendek.
Murid
menyaksikan persembahan guru.
Guru
bersoal-jawab dengan murid..
Murid
menjawab soalan guru.
Guru
mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran iaitu Membuat kemasan
Projek.
|
BBM
·
Peralatan
lakonan
Kemahiran
berfikir
·
Menjana
idea
Kaedah
Dan Strategi
·
Lakonan
·
Soal-jawab
Pembelajaran
Kontekstual
·
Murid
mengaitkan pengalaman sedia ada dengan pelajaran.
|
Langkah 1
(
10 minit )
|
Bahan
dan alatan membuat kemasan
a. Kertas Las
untuk
melelas permukaan projek agar cat melekat dan tidak mudah tanggal.
b. Surat Akhbar Lama
mengalas
permukaan lantai agar tidak kotor.
c. Kayu
Digunakan
untuk melakukan kerja melelas projek
d. Cat Sembur
untuk
melindungi sebarang kecacatan projek atau menjadikan projek lebih menarik.
e. Solatape
membalut
kawasan projek yang tidak hendak dicat.
1.
|
Guru
menerangkan nama alatan dan bahan yang terlibat untuk kerja membuat kemasan
secara ringkas.
Murid
mendengar penerangan guru sambil melihat bahan sebenar dengan teliti.
Guru
menerangkan fungsi setiap bahan dan alatan untuk membuat kemasan.
Murid
mendengar penerangan guru dengan teliti.
Murid
bersoal-jawab dengan guru.
|
Nilai
Murni :
·
Menumpuhkan
perhatian
Kemahiran
Berfikir:
·
Membanding
beza
BBM
·
surat
akhbar lama
·
soletape
·
kertas
las
·
kayu
kecil
·
cat
sembur
Kaedah
dan teknik
·
Soal-jawab
·
Demontrasi
(murid)
|
Langkah 2
(
10 minit )
|
Langkah-langkah
membuat kemasan Projek
1. Sediakan bahan dan alatan
2. Laskan seluruh bahagian projek
menggunakan kertas las sehingga projek licin.
3. Balutkan bahagian yang tidak hendak
diwarnakan.
4. Semburkan cat sembur perlahan-lahan.
5. Keringkan.
|
Guru
menerangkan tentang cara membuat kemasan.
Murid
mendengar penerangan guru dengan teliti.
Murid
bersoal-jawab dengan murid.
Guru
menjemput Uncle Bob untuk melakukan demontrasi membuat kemasan.
Murid
memerhati demontrasi yang dilakukan oleh uncle bob.
Murid
mengucapkan terima kasih kepada uncle bob.
|
BBM
·
kertas majung
Kaedah
Dan Teknik
·
Demontrasi
dan penerangan (guru)
Nilai
Murni
·
Memberi
perhatian
Kecerdasan
Pelbagai
·
muzik
|
Langkah 3
( 5 minit)
|
AMALI
MEMOTONG
Lafaz
Ikrar
Saya berjanji bahawa,
i. saya tidak akan bermain semasa
melakukan kerja amali.
ii. Saya akan sentiasa menjaga
keselamatan diri dan kawan-kawan
iii. Saya akan bekerjasama dalam kumpulan
iv. Mematuhi arahan guru
Soalan
1. Apakah tujuan lafaz ikrar dilakukan?
2. Apakah contoh ikrar yang anda
lafazkan tadi?
Cadangan
Jawapan
1. Supaya murid ingat peraturan yang
perlu dipatuhi.
2. Contoh ikrar yang dilafazkan;
i.
tidak
akan bermain semasa melakukan kerja amali.
ii.
Saya
akan sentiasa menjaga keselamatan diri dan kawan-kawan
iii.
Saya
akan bekerjasama dalam kumpulan
iv.
Mematuhi
arahan guru
|
Murid
diminta melafaz ikrar menggunakan alatan tangan bagi memastikan semua murid
berhati-hati sepanjang melakukan amali.
Lafaz
ikrar diketuai oleh formen kelas.
Guru
bersoal-jawab dengan murid tentang tujuan dan contoh lafaz ikrar.
Guru
mengedarkan bahan projek dan alatan tangan sambil guru menerapkan nilai
berhati-hati semasa menggunakan alatan tangan.
Guru
menetapkan masa dan syarat untuk murid menyiapkan kerja amali.
Setiap
murid dikehendaki melibatkan diri dalam kerja amali memotong.
Guru
menerapkan nilai murni berhati-hati.
Guru
memantau murid melakukan amali sambil membimbing murid.
|
Nilai
Murni :
·
Kepimpinan
·
Berdisiplin
·
Berhati-hati
BBM
:
·
Kertas
majong lafaz ikrar
·
Bahan
projek sebenar
·
Alatan
memotong
Kaedah
Dan Teknik
·
Soal-jawab
|
Penilaian
(
15 minit)
|
Perbentangan
Hasil Kerja Kumpulan
i.
|
Guru
mengutip hasil kerja murid.
Guru
memilih satu kumpulan ke hadapan untuk membentangkan hasil kerja.
Murid
diminta membentangkan proses kerja memotong yang dilakukan dalam kumpulan.
Murid
diminta menyatakan perasaan masing-masing semasa melakukan kerja memotong
bahan.
|
BBM
:
·
Bahan
projek
·
Lembaran
kuiz
Nilai
Murni :
·
Kerjasama
Kaedah
Dan Teknik
·
Perbentangan
Kumpulan
Kemahiran
Berfikir
·
Membuat
rumusan
|
Penutup
( 7 minit)
|
Penutup
Kognitif
·
Murid
diminta membuat rumusan pembelajaran.
Penutup
Sosial
·
Guru
memuji kumpulan yang berjaya dan tepukan gemuruh diberikan kepada semua murid
kerana melibatkan diri.
|
Murid
diminta menyanyikan lagu Mari memotong.
Guru
bersoal-jawab mengenai manfaat kemahiran memotong
Beberapa
orang murid diminta membuat rumusan pembelajaran.
Guru
memberi peneguhan positif kepada murid.
|
KMD
:
·
Murid
dapat mencipta sesuatu yang baru
Kaedah
Dan Teknik
·
Sumbangsaran
Kemahiran
Berfikir:
·
Membuat
rumusan
|