RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN (RPH)
PENGAJARAN
ASPEK KEMAHIRAN LISAN
Tarikh : 15 Januari 2013
Tahun : 2 Dinamik
Bil Murid : 30 Murid
Masa : 8.00-9.00 Pagi
Mata Pelajaran : Bahasa
Malaysia
Tema : Nilai Murni Dalam
Persahabatan
Tajuk : Sang Kancil dan kawan-kawannya.
Standard Kandungan
|
Standard Pembelajaran
|
1.4
Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
|
1.4.1
Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat tunggal dan ayat
majmuk yang betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
1.4.2
Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul tentang sesuatu
perkara dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
|
Objektif;
Pada akhir proses pengajaran
dan pembelajaran, murid dapat;
·
Berdialog dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
·
Mendengar, memahami, dan memberikan respon
secara lisan atau gerak laku terhadap arahan berdasarkan ayat perintah jenis
silaan dengan betul .
·
Bercerita tentang sesuatu perkara dan
menceritakan perkara yang didengar dengan tepat menggunakan ayat majmuk dengan
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Sistem
Bahasa
·
Sebutan dan intonasi
·
Ayat perintah
·
Ayat penyata
·
Ayat Tanya
Pengisian
Kurikulum/ Elemen Merentasi Kurikulum
·
Ilmu : Moral.
·
Nilai murni : Hormat-menghormati, empati, kerjasama,
kasih sayang
·
Teknologi maklumat dan komunikasi :
Penggunaan TMK.
·
Kreaiviti : Mencipta dialog sendiri berdasarkan
situasi yang diberi.
Strategi
·
Kemahiran berfikir : Menghubung kait dengan
pengalaman, penyoalan
·
Nilai murni : kerjasama di dalam
persahabatan.
·
Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik,
intrapersonal, kinestetik.
·
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dialog
dengan perbualan seharian.
Bahan
Bantu Mengajar
·
Topeng haiwan
·
Buku cerita
·
Papan tulis
·
Pen dakwat
·
Lembaran kerja
Pengalaman
sedia ada:
·
Murid pernah bertutur menggunakan kata ganti
nama diri yang sesuai dalam kedihupan seharian.
Isi
Pelajaran
|
Langkah
Dan Aktiviti
|
Catatan
|
Soalan
1.
Meneka nama haiwan?
2.
Meneka bagaimana bunyi haiwan?
Jangkaan Jawapan
Kancil
Arnab
Monyet
Huhu haha
Ciri
Haiwan
tinggal dalam hutan.
Haiwan
kecil makanan harimau
Perkaitan haiwan dengan
tajuk dan isi pelajaran
|
Set Induksi (5 Minit)
Guru menunjukkan sebuah buku cerita bersaiz
besar kepada murid.
Guru meminta respon daripada murid
dengan bertanyakan gambar yang terdapat pada kulit buku.
Murid mrmberi respon dengan menyebut
beberapa nama haiwan.
Guru meneruskan soal jawab dengan
mengaitkan jawapan murid dengan tema pembelajaran yang hendak diajar.
|
BBB
Buku cerita bersaiz besar.
KB
Menghubung kait
Pembelajaran Kontekstual
Menghubungkaitkan pengetahuan sedia
ada
|
Buku cerita bersaiz besar
mengandungi beberapa situasi yang
perlu dilakonkan oleh murid.
guru memberikan situasi manakala murid
melakonkan situasi tersebut menggunakan dialog sendiri.
Murid diberi masa 5 minit untuk
bersedia.
|
Langkah 1 (15minit)
Aktiviti
Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
(6 orang setiap kumpulan)
Guru memberi penerangan tentang
aktiviti yang akan dijalankan.
|
BBB
Buku cerita bersaiz besar
Pendekat
Induktif
KP
Intrapersonal
Interpersonal
Verbal linguistik
Nilai Murni
Murid berkongsi idea untuk membuat
dialog sendiri.
|
|
Langkah 2 (25 minit)
Murid melakonkan situasi yang
diberikan olehm guru.
Murid mengaplikasikan kata ganti nama diri
yang sesuai dalam dialog.
|
BBB
Topeng haiwan
Pendekatan
Deduktif
KP
Verbal linguistik
Nilai murni
Kerjasama
|
Langkah 3
(10
minit)
|
Murid menjelaskan hasil aktiviti yang
diperoleh.
|
|
Penutup
(10
minit)
|
Guru menjelaskan nilai moral aktiviti.
Guru memberikan lembaran kerja untuk
menilai kefahaman murid
|
|