MY BELOVED FOLLOWER (^__^)

Monday, November 17

RPH KEMAHIRAN HIDUP (PROSES MEMOTONG)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5 VENUS

Matapelajaran : Kemahiran Hidup
Kelas : 5 Earth 2014
Tarikh : 26 Ogos 2014
Masa : 11.30-12.30 tengah hari
Bilangan murid : 31 Orang ( L : 12, P : 19)
Bidang : Rekabentuk dan Teknologi
Tajuk : Mereka Bentuk dan Penghasilan projek
Sub tajuk : Mereka Bentuk Dan Menghasilkan Projek Berasaskan Logam dan Bahan Kitar Semula ( Proses Memotong)
Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
a.    Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga daripada lima nama alatan tangan yang terlibat dalam kerja memotong bahan secara lisan dengan betul tanpa bimbingan guru.
b.    Menerangkan sekurang-kurangnya tiga daripada lima langkah-langkah memotong bahan menggunakan gergaji secara tepat dengan bantuan guru.
c.    Melakukan kerja memotong bahan projek yang diberikan guru.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat kerja memotong menggunakan gergaji.
Teknik dan strategi : soal-jawab, demontrasi, perbentangan, kuiz, didik hibur.
Kemahiran berfikir : menjana idea, membuat rumusan, mengimbas kembali
Penerapan nilai-nilai murni : bekerjasama, berhati-hati, berdisiplin, patuh arahan guru, memberi perhatian.
Alat bantu Mengajar : gergaji lengkung halus, gergaji tangan, gergaji putting, apit-g, ragum meja, gunting logam, bahan projek sebenar, lirik lagu.


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Catatan




Set Induksi
( 8 Minit )

Soalan
1.    Apakah bunyi yang anda dengar?
2.    Selain gergaji, apakah alatan lain yang terlibat dalam proses memotong bahan?
3.    Pada pendapat anda, adakah kerja memotong mudah atau sukar dilakukan?
Cadangan Jawapan
1.    Bunyi gergaji.
2.    Gergaji tangan, gergaji puting, gunting logam, apit g
3.    Sukar.




*      Dimulakan kelas dengan membaca doa, bertanya khabar dan memastikan murid bersedia untuk proses pnp.
*      Guru memperdengar bunyi rakaman.
*      Murid mendengar bunyi dengan teliti.
*      Murid diminta meneka bunyi apa yang didengar.
*      Sesi soal-jawab di antara guru dan murid.
*      Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran iaitu Memotong Bahan Projek.
BBM
·         LCD
·         Laptop
·         Pembesar suara
·         Tayangan video

Kemahiran berfikir
·         Menjana idea

Kaedah Dan Strategi
·         Soal-jawab

Pembelajaran Kontestual
·         Murid mengaitkan pengalaman sedia ada dengan pelajaran.









Langkah 1
( 10 minit )

Alatan yang digunakan semasa memotong.
a.    Gergaji tangan
b.    Gergaji putting
c.    Gergaji lengkung halus
d.    Gunting logam
e.    Apit-g
f.     Ragum meja

Demontrasi

1.    Adakah posisi badan murid sesuai?
2.    Adakah cara pegangan murid betul?
3.    Adalah langkah-langkah yang murid gunakan betul?

*      Guru menerangkan alatan yang terlibat untuk kerja memotong secara ringkas.
*      Seorang murid dipilih secara rawak untuk membuat demontrasi memotong kayu.
*      Murid diminta memerhati perlakuan murid yang dipilih.
*      Guru menerapkan nilai murni berhati-hati menggunakan alatan tangan.
*      Murid lain diminta mengenalpasti langkah-langkah memotong yang murid lakukan.
*      Guru membuat rumusan perlakuan murid.


Nilai Murni :
·         Menumpuhkan perhatian

Kemahiran Berfikir:
·         Membanding beza

BBM
·         Alatan tangan
·         Bahan projek

Pendekatan
·         Deduktif

Kaedah dan teknik
·         Soal-jawab
·         Demontrasi (murid)







Langkah 2
( 10 minit )

Langkah-langkah proses Memotong Bahan Projek

1.    Berdiri di hadapan alatan dan bahan.
2.    Tangan kanan pegang gergaji, tangan kiri tahan bahan.
3.    Ajukan gergaji di atas garisan yang dibuat.
4.    Tarik dan sorong gergaji perlahan-lahan sehingga terbentuk alur.
5.    Tarik dan sorong gergaji laju sehingga kayu berjaya digergaji.


Lirik Lagu Mari Memotong
berdiri di depan alatan dan bahan
apitkan bahan pada ragum meja
oh.. oh.. itu langkah permulaan

pegang alatan dengan cara yang betul
ajukan pada garisan ukuran
oh.. oh.. pastikan posisi betul
tarik sorong perlahan-lahan
sehingga membentuk garisan alur
tarik sorong lagi laju
sehingga bahan habis dipotong

itulah langkah memotong yang mudah
ingat selalu dan janganlah lupa
ianya sangat bermanfaat
amat berguna dalam kehidupan

Melodi : cinta muka buku



*      Guru mengulas menerangkan tentang cara memotong menggunakan gergaji secara lisan.
*      Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.
*      Guru melakukan demontrasi memotong bahan di hadapan murid.
*      Murid bersoal-jawab dengan murid.
*      Guru mempamerkan lirik lagu mari memotong.
*      Murid menyanyikan lagu mari memotong.



BBM
·         Alatan tangan
·         Bahan projek
·         Lirik lagu Mari memotong


Kaedah Dan Teknik
·         Demontrasi dan penerangan (guru)

Nilai Murni
·         Memberi perhatian

Kecerdasan Pelbagai
·         muzik









Langkah 3
(   5 minit)

AMALI MEMOTONG
Lafaz Ikrar
Saya berjanji bahawa,
i.      saya tidak akan bermain semasa melakukan kerja amali.
ii.     Saya akan sentiasa menjaga keselamatan diri dan kawan-kawan
iii.    Saya akan bekerjasama dalam kumpulan
iv.   Mematuhi arahan guru

Soalan
1.    Apakah tujuan lafaz ikrar dilakukan?
2.    Apakah contoh ikrar yang anda lafazkan tadi?

Cadangan Jawapan
1.    Supaya murid ingat peraturan yang perlu dipatuhi.
2.    Contoh ikrar yang dilafazkan;
i.              tidak akan bermain semasa melakukan kerja amali.
ii.             Saya akan sentiasa menjaga keselamatan diri dan kawan-kawan
iii.            Saya akan bekerjasama dalam kumpulan
iv.           Mematuhi arahan guru

Masa Dan Syarat Amali Memotong
i.              12 minit sahaja.
ii.             Setiap ahli kumpulan wajib mengambil bahagian dalam kerja memotong.
iii.            Setiap ahli kumpulan perlu menunjukkan kerjasama yang padu.


*      Murid diminta melafaz ikrar menggunakan alatan tangan bagi memastikan semua murid berhati-hati sepanjang melakukan amali.
*      Lafaz ikrar diketuai oleh formen kelas.
*      Guru bersoal-jawab dengan murid tentang tujuan dan contoh lafaz ikrar.
*      Guru mengedarkan bahan projek dan alatan tangan sambil guru menerapkan nilai berhati-hati semasa menggunakan alatan tangan.
*      Guru menetapkan masa dan syarat untuk murid menyiapkan kerja amali.
*      Setiap murid dikehendaki melibatkan diri dalam kerja amali memotong.
*      Guru menerapkan nilai murni berhati-hati.
*      Guru memantau murid melakukan amali sambil membimbing murid.

Nilai Murni :
·         Kepimpinan
·         Berdisiplin
·         Berhati-hati

BBM :
·         Kertas majong lafaz ikrar
·         Bahan projek sebenar
·         Alatan memotong

Kaedah Dan Teknik
·         Soal-jawab


Penilaian
(   15 minit)

Perbentangan Hasil Kerja Kumpulan



i.               

*      Guru mengutip hasil kerja murid.
*      Guru memilih satu kumpulan ke hadapan untuk membentangkan hasil kerja.
*      Murid diminta membentangkan proses kerja memotong yang dilakukan dalam kumpulan.
*      Murid diminta menyatakan perasaan masing-masing semasa melakukan kerja memotong bahan.


BBM :
·         Bahan projek
·         Lembaran kuiz

Nilai Murni :
·         Kerjasama

Kaedah Dan Teknik
·         Perbentangan Kumpulan

Kemahiran Berfikir
·         Membuat rumusan




Penutup
(  7 minit)

Penutup Kognitif
·         Murid diminta membuat rumusan pembelajaran.

Penutup Sosial
·         Guru memuji kumpulan yang berjaya dan tepukan gemuruh diberikan kepada semua murid kerana melibatkan diri.

*      Murid diminta menyanyikan lagu Mari memotong.
*      Guru bersoal-jawab mengenai manfaat kemahiran memotong
*      Beberapa orang murid diminta membuat rumusan pembelajaran.
*      Guru memberi peneguhan positif kepada murid.

KMD :
·         Murid dapat mencipta sesuatu yang baru

Kaedah Dan Teknik
·         Sumbangsaran

Kemahiran Berfikir:
·         Membuat rumusan