MY BELOVED FOLLOWER (^__^)

Thursday, September 4

RPH BM Tahun 2 Saya Anak Malaysia ( Bahasa Kita)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 EARTH SK LUKUT
Tarikh : 2 September 2014
Masa : 8.40- 9.40 pagi
Tahun : 2 Earth
Bilangan Murid : 28 Orang
Tema : Saya Anak Malaysia
Tajuk Pelajaran : Bahasa kita
Standard Kandungan :
2.3 membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
Standard pembelajaran  :
2.3.1 membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Objektif pembelajaran: pada akhir pembelajaran, murid dapat,

i.              Membaca teks “Minggu Bahasa Malaysia” dengan kuat , lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul dengan bantuan guru.
ii.            Membaca sekurang-kurangnya tiga ayat penyata dalam teks dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul tanpa bantuan guru.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menyertai Minggu Bahasa Malaysia yang dijalankan di sekolah.

Sistem Bahasa : ayat penyata
Kamahiran berfikir : menjana idea, membuat rumusan, mengimbas kembali
Teknik dan strategi : soal-jawab, penerangan, persembahan boneka.
Penerapan nilai-nilai murni : bersyukur, sopan-santun, berdikari, bekerjasama
ABM : boneka, buku teks Bahasa Melayu Tahun 2,  kertas majung dan soalan.

















Langkah & Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan









Set Induksi
( 5 minit )

Persembahan Boneka
Persembahan ini menunjukkan perbualan dua orang sahabat mengenai peranan bahasa Malaysia.

Soalan
i.              Berdasarkan perbualan tadi, berikan satu peranan Bahasa Malaysia.
ii.            Selain bahasa Melayu, apakah bahasa lain yang digunakan oleh masyarakat Malaysia?

Cadangan Jawapan
i.              Bahasa Malaysia sebagai bahasa perpaduan.
ii.            Bahasa Cina, bahasa Tamil, bahasa Kadazan, Iban dan sebagainya.

*      Persembahan boneka disampaikan oleh guru.
*      Murid memerhati persembahan boneka dengan teliti.
*      Murid disoal oleh guru mengenai persembahan yang disampaikan.
*      Murid menjawab soalan yang guru kemukakan.
*      Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran iaitu “Bahasa Kita”


           
ABM
·         Boneka

Kemahiran Berfikir
·         Menjana idea

Pembelajaran Kontekstual
·         Mengaitkan isi pelajaran dengan pengalaman sedia ada.








Langkah 1
( 10 minit )

Teks “ Minggu Bahasa Malaysia”


Soalan
      i.        Teks “Minggu Bahasa Malaysia” menceritakan tentang apa?
    ii.        Siapakah watak yang terlibat dalam teks tersebut?
   iii.        Apakah aktiviti yang diadakan pada Minggu Bahasa Malaysia?
   iv.        Apakah anugerah yang Adam peroleh?


Cadangan jawapan
i.              Teks tersebut menceritakan tentang Minggu Bahasa Malaysia yang diadakan di sekolah Adam.
ii.            Terdapat tiga watak dalam teks tersebut iaitu Adam, Nani dan Rajan.
iii.           Aktiviti yang diadakan ialah pertandingan
iv.           Adam mendapat tempat pertama dalam pertandingan mencipta logo.

*      Murid diminta melihat buku teks Bahasa Melayu Tahun 2 halaman 124 iaitu teks bertajuk  “Minggu Bahasa Malaysia”.
*      Murid diminta membaca teks secara beramai-ramai.
*      Beberapa orang murid dipilih untuk membaca secara individu.
*      Untuk mencungkil pengetahuan murid, murid disoal mengenai “Minggu Bahasa Malaysia”.
*      Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru. 

ABM :
·         Buku teks bahasa melayu tahun 2

Nilai Murni
·         Perpaduan
·         Bersyukur
·         Patuh arahan guru

Teknik dan kaedah
·         Bmembaca beramai-ramai
·         Soal-jawab

Kemahiran Berfikir
·         menjana idea


Langkah 2
( 15 minit)




Pengenalan Ayat Penyata
·         Ayat yang diucapkan dengan maksud membuat satu pernyataan.
·         Bertujuan menyatakan atau memberikan keterangan tentang sesuatu hal.
·         Dikenali juga sebagai ayat berita atau ayat keterangan.
·         Contoh ;
i.              Dia wartawan.
ii.            Abdullah sedang tidur.
iii.           Guru mengajar murid.
iv.           Bunga itu wangi.

*      Guru menerangkan makna ayat penyata.
*      Murid diterangkan mengenai contoh-contoh ayat penyata.
*      Guru memilih murid-murid secara rawak untuk memberikan contoh ayat pernyataan.

ABM
·         Kad manila


Teknik dan Strategi
·         Penerangan
·         Soal-jawab

Nilai Murni
·         Memberi tumpuan

Langkah 3
( 10 minit)

Memberi contoh ayat penyata dari teks “Minggu Bahasa Malaysia”

*      Murid dikehendaki mengenalpasti ayat penyata pada teks “Minggu Bahasa Melayu” dan menulis semula ayat pernyataan pada kertas yang guru edarkan.
*      Murid dikehendaki menampal kertas tersebut pada kertas majung.
*      Muri diberikan peneguhan positif daripada guru.

ABM
·         Kertas manila

Nilai Murni
·         Berdikari

Kemahiran Berfikir
·         Mengenalpasti ayat penyata

Pengukuhan
( 15 minit)

Aktiviti Cuba Teka.
·         Wakil kumpulan diminta mencabut ayat daripada kotak dan membaca ayat di hadapan kelas. Ahli kumpulan akan meneka sama ada itu ayat penyata atau bukan.


*      Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
*      Murid diterangkan syarat permainan oleh guru.
*      Guru memberikan peneguhan positif kepada murid.

ABM
·         senarai ayat (ayat Tanya, ayat seru, ayat penyata)

Nilai Murni
·         Bekerjasama

Penutup
(5 Minit)

Penutup Kognitif

Penutup Sosial.

*      Guru bersoal-jawab debgan murid.
*      Murid diminta merumus isi pelajaran dengan teknik soal jawab.
*      Murid diminta mengingatkan semula apa yang telah dipelajari.
*      Guru memberi pujian kepada semua murid kerana melibatkan diri dalam aktiviti yang dirancang.

Kemahiran Berfikir
·         membuat rumusan
·         mengimbas kembali

Nilai Murni
·         Berani mencuba